Večera by mala byť posledným jedlom dňa. Ruku na srdce – kto z nás sa niekedy nevybral na nočný výlet do chladničky, prípadne si po prvej večeri nedal ešte druhú, možno aj väčšiu? Zdravým životným štýlom dnes nežijú len športovci alebo výživoví poradcovia. Pozrite sa, aké to môže byť jednoduché.
Slané dobroty áno, ale zdravé
Nočných pochodov do chladničky sa nemusíte až tak báť. Večera vo vhodnej kombinácii so slanou dobrotou – snackom telu neuškodí. Za taký snack sa považuje napríklad hrsť orieškov, pár lyžičiek tvarohu či semiačka (tekvicové, sezamové). Dôležité však je, aby základom večere boli bielkoviny a naopak, sacharidy by v nej mali byť zastúpené najmenej. K vhodným potravinám tak napríklad patria mliečne výrobky, vajíčka, ryby, zelenina, mäso a polievky.
Jedlo pred spaním neznamená len ťažké sny
Ak sa najete tesne pred spaním, znamená to nočné mory nielen pre vás, ale aj pre vašu pečeň. Naposledy by ste sa mali najesť 4 alebo minimálne 2 hodiny pred spaním. Hoci sa málokedy stretávame s touto spojitosťou, zdravá večera by nemala byť len zdravá, mala by nám aj chutiť. Je teda na vás, či viac obľubujete teplú, alebo studenú večeru – ani jedna z nich je oproti tej druhej výrazne zdravšia alebo lepšia. Možno je namieste uvažovať skôr o ročnom období, v ktorom si večeru dávate. V zime vás teplá večera môže zahriať, v lete zasa príjemne schladiť nejaký šalát.
Chudnúť neznamená nejesť
Najväčšiu chybu, ktorú robia ľudia, ktorí sa snažia schudnúť, je, že každý svoj chod ochudobňujú o potraviny, o ktorých si myslia, že z nich priberajú. Naopak, aj pri chudnutí musí byť strava pestrá a rozmanitá. V prípade večere zvoľte skôr ľahkú variantu, ako je cestovinový šalát či losos. Rýchla večera nemusí byť vždy nezdravá – ak zvolíte plnohodnotné potraviny, z ktorých ju pripravíte, môže byť zdravá aj diétna v jednom. A posledný malý tip: každá rýchla zdravá večera si vyžaduje zeleninu.