Aj keď sa páni možno cítia oproti dámam ukrátení v množstve a možnostiach doplnkov, nie je to tak celkom pravda. Skúsme si ich len vymenovať: hodinky, manžetové gombíky, vreckovka, pánske náramky, tašky a v neposlednom rade kravata. Vybrať si kravatu nie je vždy jednoduché a uviazať si ju už vôbec. Ako na to, aby ste to zvládli aj v časovom strese?
Dar od Chorvátov
Povedzme si v rýchlosti niečo o kravate a jej histórii. Kravata sa prvýkrát objavila v Európe v 17. storočí. Chorvátski žoldnieri v službách francúzskej armády nosili okolo krku ich tradičné omotané šatky, takže áno, tušíte správne – tento zvyk nám odvtedy zostal. Od Chorvátov pochádza aj názov “kravata”, ktorý vzbudil veľký záujem predovšetkým u Parížanov. Nový módny doplnok sa okamžite stal veľkým európskym módnym hitom. Ešte predtým, než sa ju naučíme viazať, ujasnime si, aké pravidlá by mali pri nosení kravaty platiť. Kravata by mala dosahovať svoj koniec po sponu na opasku, no môže sa jej aj dotýkať alebo ju zakrývať. Dávajte si pozor, aby ste ju v spoločenskom prostredí nemali uvoľnenú. K pásikovaným košeliam voľte jednofarebnú kravatu. Ak na nej máte sponu, mala by sa upínať tesne nad otváraním saka.
Zlatá stredná cesta alebo zaujímavosť?
Ak sa chcete naučiť viazať iba jeden uzol a mať svätý pokoj, tak by to určite mal byť uzol four in hand. Má úzky tvar, je mierne asymetrický a zaujímavý. Začnite tak, že širší koniec kravaty bude tým dlhším. Kratší koniec kravaty by mal siahať niekam k úrovni opasku (u každého sa to líši individuálne). Prekrížte širší koniec kravaty cez užší a pokračujte prekrížením širšieho konca zozadu pod užším koncom. Opäť ho prekrížte spredu. Prevlečte uzol zozadu cez slučku, ktorá vedie okolo krku a následne cez slučku, ktorú ste vytvorili vpredu. Už iba utiahnite uzol a je to! Snažte sa utiahnuť ho čo najbližšie ku golieru, pretože to pôsobí upravene a štýlovo. Potom tu máme širš, symetrický a veľmi univerzálny Half Windsor uzol. Tým nič nepokazíte – je to v prípade kravát taká zlatá stredná cesta. Začnite rovnako, ako pri predchádzajúcom uzle. Širší koniec kravaty bude opäť dlhší. Prekrížte ho cez užší koniec kravaty a späť zozadu. Potom ho prevlečte spredu dole cez slučku, ktorá je okolo krku a pokračujte širokým koncom spredu na druhú stranu. Prevlečte zozadu pod krkom, následne vpredu cez slučku, ktorá tam vznikla. Zostáva vám už len kravatu upraviť a utiahnuť uzol. Ak je kravata po uviazaní príliš dlhá alebo krátka, musíte upraviť dĺžku širšieho a užšieho konca v prvom kroku a uviazať kravatu ešte raz.
Na formálnejšie príležitosti
Ak potrebujete skôr niečo formálne (a zároveň klasické), odporúčame uzol Windsor. Kravatu si dajte okolo krku, širší koniec by mal byť o niečo dlhší. Pracujeme len s ním, ten užší zostáva celý čas na svojom mieste. Širší koniec kravaty teda prekrížime spredu cez užší a vytiahneme ho hore pod krkom. Stiahneme ho smerom dole, prekrížime pod úzkym koncom na druhú stranu a vytiahneme hore. Ďalej ťaháme dovnútra slučky, ktorá je teraz okolo krku a pod ňou smerom nadol. Potom spredu na druhú stranu a opäť cez slučku pod krkom smerom hore. Cez vzniknuté očko na prednej strane stiahneme kravatu dole. Utiahneme uzol a upravíme kravatu do požadovanej dĺžky. Dajte si pozor aj na najčastejšie chyby pri viazaní kravaty. Kravata by nemala byť príliš dlhá, ani príliš krátka a uzol by mal byť dostatočne utiahnutý. Obzvlášť pri obchodných stretnutiach alebo iných formálnych príležitostiach sú to detaily, ktoré môžu pokaziť celkový dobrý dojem.