Novoročné predsavzatia vopred predurčené na neúspech alebo čo si predsavzať na Nový rok

Podľa štatistík si až 70 % ľudí zvykne dávať novoročné predsavzatia. Ďalej už štatistiky neudávajú, koľko ľudí ich aj skutočne dodrží – väčšina z nich sa však vzdá už po mesiaci. Najviac z nich sa týka zmeny životného štýlu. Odborníci však hovoria, že podobné predsavzatia sú síce pekné, ale nereálne. Prečo?

Novoročné predsavzatia vopred predurčené na neúspech alebo čo si predsavzať na Nový rok
Novoročné predsavzatia vopred predurčené na neúspech alebo čo si predsavzať na Nový rok (zdroj: unsplash.com)

Zabudnite na drastické redukčné a očistné detox diéty

Zrejme ste už zažili nepríjemný zážitok postavenia sa po sviatkoch na váhu. Ľudia v priemere cez Vianoce priberú asi 5 kíl a väčšina z nás si teda logicky dáva ako prvé novoročné predsavzatie „schudnúť“. Často sa začneme orientovať na rýchlo redukčné diéty či rôzne zázračné prípravky alebo očistný detox. Ani jedna z týchto vecí však nefunguje, ani nemá skutočne pozitívne účinky, ako nás presviedčajú rôzne reklamy a príbalové letáky. Prinášajú totiž so sebou iba jojo efekt a hladovanie, hoci aj krátkodobé, môže viesť zvýšenému stresu, následkom čoho je človek psychicky rozladený a frustrovaný.

Metóda zdravého taniera

Jednou z rozumných vecí, ktorú môžete po sviatočnom pribratí urobiť, je začať svoje denné menu skladať z 50 % zeleniny, 25 % ovocia a 25 % chudej bielkoviny. Rovnako je dobré vychutnávať si jedlo pomalšie a robiť počas jedenia prestávky. Pred každým jedlom si ešte dajte pohár vody a určite nevynechávajte žiaden chod – napríklad pravidelné raňajkovanie vám tiež môže pomôcť znížiť číslo na váhe.

Pri chudnutí si nemusíme odopierať všetko, čo máme radi

Zopár drobných trikov na záver: ak zabudnete na dupľu a na šťavy, džúsy, limonády, pivo či víno budete používať tzv. štíhle poháre, do ktorých sa menej nalieva, vášmu chudnutiu to len prospeje. Rovnako, ako nevynechávajte raňajky, nezabúdajte ani na polievku – tá by sa mala stať hlavným jedlom. A ak si stanovíte malé, čiastkové a najmä reálne predsavzatia, nemusíte si po celý čas zakazovať to, čo máte radi. Keď predsavzatie dosiahnete, odmeňte sa zaň. Získate tak zároveň aj skvelú motiváciu.