Doplnky stravy, ktoré sú vhodné pri chudnutí

Pri chudnutí si môžete pomôcť aj špeciálnymi doplnkami výživy. Aké to presne sú a podľa čoho si ich vybrať? Aj o tom bude tento článok.

Doplnky stravy, ktoré sú vhodné pri chudnutí
(zdroj: unsplash.com)

V prípade, že máte kvalitný tréning, pravidelnú regeneráciu a vyváženú stravu, prichádza na rad športová výživa alebo suplementácia, ktorá vás môže posunúť o krok bližšie k vášmu vysnívanému cieľu. Suplementy na chudnutie sa zvyčajne delia do niekoľkých kategórií podľa toho, na čo majú slúžiť. Konkrétne ide o proteín, spaľovače tukov, aminokyseliny a predtréningovky. Poďme sa na nich pozrieť spolu trochu bližšie.

Proteín – základná makroživina na ktorej množstve záleží

Základnou makroživinou sú bielkoviny alebo proteíny. Bielkoviny zohrávajú kľúčovú úlohu pri chudnutí, priberaní, ako aj pre zdravé fungovanie metabolizmu a imunity. Je tiež dokázané, že s dostatočným množstvom bielkovín nebudete mať tak veľký hlad. Asi najobľúbenejšie sú srvátkové proteíny, ktoré sa delia na koncentráty, izoláty a hydrolyzáty. Ak hľadáte niečo s čo najmenším množstvom sacharidov a tukov, najlepší je proteínový izolát, ktorý zvyčajne obsahuje okolo 90 % bielkovín. V súčasnej ponuke však môžeme naraziť aj na hovädzí alebo vegánsky proteín, ktoré určite ocenia všetci vegáni či ľudia ktorí majú intoleranciu na laktózu. Možností je veľa.

Spaľovače tukov – šikovný pomocník

Máte za sebou skvelý tréning, perfektnú stravu, ale chýba vám motivácia pokračovať? Alebo nie ste spokojní s výsledkami či si len chcete ešte trochu pomôcť? Potom pre vás môžu byť vhodné spaľovače tukov. Spaľovače tukov môžu mierne zrýchliť metabolizmus alebo zvýšiť špeciálne metabolizmus tukov, či obmedziť ich ukladanie a zvýšiť ich oxidáciu počas tréningu. Bez ohľadu na to, na akom základe fungujú, sú navrhnuté tak, aby vám pomohli pri chudnutí. Ale pozor, ak nemáte kvalitnú stravu, spaľovače tukov vás nezachránia, stále je to o kalorickom deficite (vydať viac energie ako prijať) a tvrdej práci.

Aminokyseliny – ochrana svalov je zaručená

Aminokyseliny – či už ide o esenciálne aminokyseliny s rozvetveným reťazcom BCAA, ktoré nám pri kalorickom deficite počas diéty pomáhajú chrániť svaly a pomáhajú pri regenerácii, alebo L-karnitín, ktorý dokáže naštartovať spaľovanie tukov na energiu, aminokyseliny môžu byť skvelým pomocníkom pri diéte.

Predtréningovky – zmes podporných zložiek

Predtréningovky alebo slangovo nakopávače sú zvyčajne zmesou viacerých zložiek. Napríklad kofeín, ktorý za určitých podmienok môže zvýšiť vytrvalosť a znížiť bolesť počas športového výkonu. Taurín, ktorý pomáha zvyšovať športový výkon, môže byť zmesou aminokyselín na podporu regenerácie a vitamínov na zásobovanie organizmu živinami. A to sa vyplatí.

Neschudnú za vás. Zaručene však pomôžu

Doplnky výživy vám samé o sebe vysnenú postavu bohužiaľ neprinesú. Sú však šikovným pomocníkom, ktorý vám na ceste za vašim vytýčeným cieľom zaručene pomôže. Tak prečo to nevyužiť?

Komerčný článok